Asansör korkusu nedir? Nasıl yenilir?

Asansör korkusu nedir? Nasıl yenilir?

Korku her insanın yaşadığı ve çok olağan bir duygudur. Her canlı insan yada hayvan, bir şeylerden korkar ve bu korkular belki de onun hayatta kalması sağlar. Bu korkuları çoğunun sebebi beynin vücudu tehlikelerden koruma mekanizması olarak görülür. Mesela yüksekten korkan bir insanın, yüksekten düşerek zarar görme olasılığı azdır çünkü balkon veya pencereden aşağı bakamaz ve hatta yaklaşamaz. Korkular insanın beyninde içgüdüsel olarak gelişebildiği gibi çocuklukta yaşanan birtakım travmaların da etkisiyle ortaya çıkabildiği bilinir.

İnsanlar neler hissediyor ve neden korkuyor?

Asansör çok büyük bir buluş ve milyonlarca insan, gün içinde defalarca kullanıyor. Bu kadar yaygın olmasına rağmen bazı insanlar asansöre binmekten çekiniyorlar. Biraz araştırıldığında aslında bu fobinin, kapalı alan korkusu, karanlık korkusu, yükseklik korkusu gibi korkuların birleşiminden oluşan kompleks bir düşünce yapısı olduğu anlaşılıyor. Asansör kazaları çok çok nadir olmasına rağmen, asansör korkusu yaşayan insanlarla konuşulduğunda, asansörün düşebileceği hissinin yanında, üst kata geldiği halde yavaşlamayacağı ve yukarıya çarpacağı gibi düşüncelerden bahsediyorlar. Ayrıca asansörün kapısının kapandığı anda, istenilen kata gelindiği halde bir daha açılmayacağı ihtimali, kapalı alan korkusunun gün yüzüne çıkmasına sebep oluyor. Asansör kabinlerinin genellikle dar ve sadece birkaç kişinin sığabileceği büyüklükte olması, bu korkunun tetiklenmesinde büyük bir etken oluyor. Ayrıca bazı insanlar, tanımadığı kişilerle dışarıdan görülemeyen, ulaşılamayan bir ortamda, yanlız kalmaktan çekindiklerini ifade ediyorlar.

 

Nasıl ortaya çıkıyor?

Uzmanlar asansör korkusunun ortaya çıkmasına çocuklukta yaşanan veya sonrasında karşılaşılan yoğun travmatik bir olayın yaşanmasının sebep olabilmesinin yanı sıra dinlenilen hikayelerden veya izlenilen filmlerden etkilenilmesinin de söz konusu olabileceğini belirtiyorlar. Yani büyük çoğunluğumuzun korku, gerilim veya aksiyon filmlerinde izlediğimiz, yada bilgisayar oyunlarında deneyimlediğimiz, çok da olası olmayan senaryolar yüzünden asansör korkumuz oluşabiliyor.

Asansör korkusu nasıl yenilir?

Asansör korkunuz bir fobi değil de bir tedirginlik duygusu derecesindeyse, kendinizi rahatlatmak için farklı şeyler düşünebilirsiniz. Asansörler genellikle aynalı olarak dizayn edilirler. Bu iç mekanı olduğundan daha geniş göstermek amaçlı yapılan bir dizayn taktiğidir. Sürekli asansörün kaçıncı katta olduğunu kontrol etmek için, kar göstergesine bakmak yerine aynadaki aksinize odaklanmak sizi oyalayabilir ve tedirginliğinizi alabilir.

 

Asansör korkusu gibi travmatik derecelerde olabilen korkular, üstüne giderek yenilemeyebilir. Korkunuzu yenmek için uzun süre sonra bindiğiniz asansör, sizi bir krize bile sürükleyebilir. En iyisi bir uzman yardımına başvurmaktır. Hipnoterapi ile fobisi olan bireyin asansör korkusuna sebep olan durumlar, bilinçaltında tespit edilip ortaya çıkartılarak çözülebilir. Eğer herhangi bir sebebi bulunmuyorsa korku telkin yöntemiyle çözülebilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir