Çocuklara Matematik Öğretmek için 6 strateji

Okul Öncesindeki Çocuklar ve Okul Çağı Çocuklarına Matematik Öğretmenin Kolay Yolları

 

Matematiği çocuklarınıza öğretmek, 1+1=2 kadar kolaydır. Matematiği sizin ve çocuklarınız için eğlence bir öğrenme deneyimi haline getirmek için kalem ve kağıdın ötesine geçin. Çocuklarınıza matematik öğretmek için kullanılan bu basit stratejiler onları hızlı bir şekilde mini matematikçiler haline getirecektir.

 

1. Saymaya Başlayın

Matematik öğretim çocuğunuzun sayıların bilmesiyle başlar. Ona matematik öğretmek için kullanacağınız stratejilerle saymayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınızın birinde çalışabilecek bir yöntem, başka biri için doğru olmayabilir. Her bir çocuğu ayrı ayrı ölçün.

Saymaya başlar başlamaz, bazı temel matematik ilkelerine başlamaya hazırsınız demektir. Bilmeden önce ekleme ve çıkarma yapıyor olacak.

 

 

 

2. Günlük Nesneleri Kullanın

Çocuğunuza matematik öğretmeye başlamak için ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz. Düğmeler, kuruşlar, para, kitaplar, meyve, çorba kutuları, ağaçlar, arabalar. Matematik, sayabildiğiniz, ekleyebileceğiniz, çıkardığınız ve çarpabildiğiniz tüm fiziksel nesnelere baktığınızda öğretmek kolaydır.

Günlük nesneler aynı zamanda çocuğunuza nesnelerin matematikte önemli olması için özdeş olması gerekmediğini öğretmenize yardımcı olur. Elmaları saymak harika bir matematik dersidir, ancak elma, portakal ve karpuzları saymak düşünce sürecini genişletir.

1, 2, 3 numaralı rutin sayılarla oynamak yerine sayıları çeşitli nesnelerle birleştiriyor.

 

3. Matematik Oyunları Oynayın

Piyasada, matematik öğretiminde size yardımcı olacağını taahhüt eden çok sayıda oyun bulunmaktadır. Puzzle’lar, çocuğunuzun yaşı ilerledikçe satranç ve dama gibi oyunları çocuğunuzla birlikte oynarsanız ona matematiği sevdirerek öğretmiş olursunuz. En iyi matematik oyunlarından bazıları kendi hayal gücünüzdür. Matematik toplama avı oyna. Tebeşiri kullanarak araç yolunda sayıları çizin ve doğru sayıya cevap vererek cevaplamaları gereken matematik sorularıyla çocuklarınızı muayene edin. Matematik, eğitici bir matkap yerine zevk alan bir etkinlik haline gelebilir.

 

 

 

4. Hem Öğretici Hem Lezzetli Kurabiyeler Yapın

Yumuşak kurabiye mükemmel öğretim araçlarına dönüşebilir. Basit matematik için pişirdiğiniz kurabiyeleri sayabiliyorken, kesirleri öğretmek için yeni bir parti de mükemmeldir.

Çocuklar plastik bir bıçakla bir kurabiye nasıl sekize, dörde ve ikiye kesileceklerini öğrenebilirler.

Bu küçük kurabiye parçalarını, kesirlerin nasıl ekleneceğini ve çıkarılacağını öğretmek için kullanın. Örneğin, 1/4 kurabiye + 1/4 kurabiye = 1/2 kurabiye. Kurabiyenin yarısını görebilmesi için parçaları bir araya getirin. Kurabiyeye bir alternatif, Play-Doh veya çiğ kurabiye hamurunu kullanmaktır. Elbette, matematiği bitirdiğinizde kesirlerinizi yiyemezsiniz, ancak kalıp dökme kilini veya kurabiye hamurunu tekrar kullanabilirsiniz.

 

5. Abaküsle Eğlenerek Öğrenin

En küçük eller bile abaküs boncuklarını tel boyunca geriye ve ileriye kaydırmayı çok seviyor. Bir abaküs, çocuklara toplama, çıkarma, çarpma ve bölme öğretmek için kullanılabilir.

 

Abaküs ile çocuklar problem çözme becerileri geliştirir. Bir abaküsün arkasında bir mantık vardır, bu nedenle her renkli boncukların doğru kullanması için hangi sayı gruplarının temsil ettiğini bildiğinizden emin olun.

 

 

 

 

6. Matematiği Günlük Etkinliklerde Kullanın

Her gün matematik kullanıyoruz. Çocuğunuzun günlük hayatınıza dahil ettiğinizde matematik derslerinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olun.

  • Kırmızı bir ışıkta, kaç tane mavi otomobil görüyorsun?
  • Bakkalda, sadece 3 TL’ye kaç kutu kraker alabiliriz?
  • Masa kurarken çocuğunuzla birlikte yapın. Kişi sayısına göre tabak çatal sayılarını hesaplaması matematik becerisine katkı sağlayacaktır.
  • Çamaşır sepetinde kaç çift çorap vardır?

Ona ne kadar eğlenceli matematiğin olabileceğini gösterdikten sonra, öğrenme konusundaki hevesini başka konularda da kullanabilir. Bir kere eğlenmeyi seviyorsa, onu durdurmak da yok! Bunun için alanında uzman eğitmenlerimizden Ücretsiz teklif almak için teklifgelsin.com’u ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir