Duvar Renginiz Aydınlatmayı Nasıl Etkileyebilir?

Yeni bir boya yapmak, bir odayı tamamen değiştirmenin en kolay yollarından biridir. Mükemmel rengi seçerken dikkate alınması gereken çok şey varken, önemli bir unsur genellikle gözden kaçar – aydınlatma. Yapay ve doğal ışık kaynakları, boyanın bir odada saatten saate nasıl göründüğünü dramatik olarak değiştirebilir. Seçtiğiniz rengin istediğiniz şekilde görünmesini sağlamak için, rengi duvara yerleştirmeden önce, yararlı düşüncelerimizi okuyun.

 

Renk ve Işık

İlkokul günlerine geri dönüyorsanız, muhtemelen ışığın kırmızı, sarı, yeşil, mavi, mor ve kırmızıdan oluşan bir renk spektrumu olduğunu öğrendiniz. Bu nedenle, belirli renkler diğerlerinden daha fazla ışıktan etkilenir. Örneğin, kırmızı ve turuncu ışığı absorbe ederek daha zengin ve doygun görünmelerini sağlar. Pastel gibi daha açık renkler, ışığı daha parlak göstererek ışığı yansıtır. Daha açık renkli ve beyaza daha yakın, daha yansıtıcı olacaktır.

 

Işık Yönü

Işığın yönünün, duvar renginizin nasıl görüneceğini büyük ölçüde etkilememesi şaşırtıcı olmaz. Odanız Doğu’ya veya Kuzey’e bakacak olursa, muhtemelen diğer yönlere göre daha az güneş ışığı alır ve boya renkleri daha koyu ve daha serin görünür. Bu odalar için, gelen ışığı dengelemek için sıcak ve parlak renkler seçin. Açık bir renge doğru eğimliyseniz, bu ses tonları güçlendirilecek ve odanız pis görünecek şekilde yeşil veya gri bir tabana sahip bir şeyden kaçınmaya çalışın.

 

Odanız güneye bakacaksa şansın var demektir. Güneye bakan odalar genellikle tüm gün sıcak ışıklarla dolu olduğundan, bir renk seçerken daha fazla esnekliğe sahip olursunuz. Güney’den gelen sıcak ışığa bağlı olarak, daha soğuk renklere karşı daha soğuk renkler ortaya çıkacak ve daha sıcak renkleriniz daha da zengin görünecektir.

 

Hava

Hava, evinizin gördüğü doğal ışığın kalitesini büyük ölçüde etkileyecektir. Güneşli günler geçiren yağmurlu bir iklimde mi yaşıyorsunuz? Pencerelerinizden gelen düşük ışık seviyeleri nedeniyle renkleriniz daha ağır ve daha koyu görünecektir. Kasvetli renkler daha kasvetli görünür, bu yüzden duvarlarınız için koyu bir gri düşünürseniz bunu aklınızda bulundurun.

 

Aksine, çok güneşli bir yerde yaşıyorsanız, seçtiğiniz renklere bağlı olarak, renkleriniz daha parlak ve potansiyel olarak yıkanabilir. Odanız doğal güneş ışığı ile doluysa, yumuşak bir sarı ışığa yeterince dayanmayabilir ve beyaz görünebilir. Güneş ışınlarına karşı durmak için daha koyu bir renk almaya çalışın.

 

Günün Zamanı

Bu odayı ne zaman kullanacağınızı, günün saati olarak gelen ışık miktarını ve kalitesini önemli ölçüde etkilediğini düşünün. Güneş doğar ve yükseldikçe, duvarlarınızdaki boyayı etkileyecektir. Gün boyunca ışığın nasıl değiştiğini düşünün, açık pembe tonlardan şafak vakti şafak vaktine ve aradaki herşeye kadar. En fazla çalışacağınız günün saati ile en iyi şekilde çalışacak bir renk seçmeye çalışın. Bütün gün kullanacağınız bir odaysa, gündüz ve gece boyunca aydınlatma ile çalışan bir renk bulmaya çalışın.

 

Doğal Işık Olmaması Durumu

Her odanın doğal ışık kaynağı, özellikle bodrum ve banyoların yoktur. Yapay aydınlatmaya dayanan odalar için, boya renginizi tamamlayacak ampulleri seçmek için çaba sarf edin.

 

LED ışıkların kendilerine has mavi bir tonu var ve renkler daha soğuk görünecek. Sıcak ve davetkar bir alan yaratmaya çalışıyorsanız LED ışıklar uygun olmayabilir. Odanızın daha parlak görünmesini ve soğuk renkler oluşturmak istiyorsanız harikalar.

 

Halojen ve akkor ampuller, renkleri daha sıcak gösterecek sarı bir ışık verir. Rahat ve davetkar bir estetik elde etmeye çalışan odalar için bunları kullanın.

 

Boyalarınızın olabildiğince doğru görünmesini istiyorsanız, beyaz renkli ampulleri tercih edin.

 

Neredeyse Bitti

Tüm olası ışık kaynaklarını ve boya renginizi nasıl etkileyeceğini düşündüğünüze göre, karar vermek için bir şey daha var: son. Bunu bir faktör olarak düşünmüyorsanız da, sonlandırma, aydınlatmanın duvar renginizi nasıl etkileyeceği konusunda büyük bir rol oynar. Basit tutmak için, ışığı ve ışığı emmek için matı yansıtacak parlak bir yüzey seçin.

 

Değişiklik Yapmadan Önce Test Edin

Tüm bu adımları izleyerek, rengin mükemmel bir şekilde ışığın çalışmasını sağlar, ancak bu sizin hoşunuza gidecek anlamına gelmez. Bu nedenle boyamayı planladığınız gerçek duvarlardaki potansiyel boya renklerini test etmek çok önemlidir. En iyi test sonuçlarını elde etmek için, duvarların üzerinde test yamalarını boyayın, gölgelerin onu nasıl etkilediğini görmek için idealdir.

 

Duvarlarınızda birden fazla renk test etmek istemiyorsanız, bir parça kartonu veya kağıdı bir parçaya boyayarak duvarlarınıza yapıştırmayı deneyin. Bu, benzer bir etki yaratacaktır, ancak test etmek için kullandığınız malzemeyi aklınızda bulundurun, çünkü bu durum boyadaki bitişi de biraz etkileyebilir.

 

Son olarak, en azından iki kat boya yapacağınızdan, test bandınızı da iki kat boyadığınızdan emin olun.

 

Odanız için mükemmel renk konusunda bir karar verdikten sonra, boyaya başlama zamanı! Teklifgelsin.com’daki işiniz için doğru şirketi bulun. Bölgenizdeki servis profesyonellerinden kolayca birden fazla teklif alarak başlayın. Boya işinizi başlatan ve tamamlanan odanızın keyfini çıkarmaya başlamak için buraya tıklayın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir