Taşınanlara hayat kurtaran öneriler

Taşınmak ne yapacağını hangi sırada yapacağını bilmeyen bir kişi için oldukça korkutucu bir kelime olabilir. Bu işi kolaylaştırmak için size bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

 

Taşınmanıza birkaç hafta kala, kutu, koli ve paketleme malzemelerinizi toplamaya başlayın

Marketlerden belli sıklıklarda sormanız halinde temiz ve dayanıklı koliler bulabilirsiniz. Eğer isterseniz kolileri yapı marketlerden veya malzeme satan dükkanlardan da satın alabilirsiniz. Kutuların farklı boyutlarda olması, kutuların içindeki boşlukları doldurmak ve eşyaları korumak için köpük, baloncuklu paketleme malzemelerine ihtiyacınız olacaktır. En önemli malzemeniz ise koli bandı ve kutuların üzerine, içinde ne olduğunu anlamanız için yazacağınız keçeli kalemleriniz. Farklı renk keçeli kalemler kullanarak farklı odaların malzeme kutularını gruplamanız mümkün. Örneğin mutfak malzemeleri için kırmızı, yatak odası için mavi, salon için yeşil kalem kullanırsanız, hem aradığınızı bulmanız kolaylaşır hem de evin içinde tekrar tekrar taşınmasının önüne geçmiş olursunuz.

Doğru eşya için doğru koli

Kolileri eğer yapı marketlerden almadıysanız ve daha önce kullanılmış ise, kısacası çoğunlukla olduğu gibi bakkal ve marketlerden koli topladıysanız, içine koyacağınız ağırlığı taşıyıp taşıyamayacağından emin olun. Koliler içindeki ürünleri taşıyacak şekilde dizayn edilirler. Yani kağıt havlu kolisi ağır bir yüke dayanıklı değildir, içini kitap ile doldurursanız yırtılacaktır.

Kolileri sağlamlaştırma

Kullanacağınız kolilerin öncelikle alt kısımlarını koli bandı ile kapatın ve sağlamlaştırın.Mümkünse tüm tabanını bant ile kaplayın. Bu taşıma esnasında hem kolinin dayanıklılığını arttırarak yırtılmasını engelleyecek hem de sıvı ile temas etmesi halinde, altının açılıp eşyaların dökülmesini engelleyecektir.

 

Pratik bir öneri

Kırılacak narin (örneğin bardak, kadeh, vazo vb.) eşyaları, kışlık kazaklarınızla yada diğer giyeceklerinizle birlikte kolileyebilirsiniz. Kalın bir çarşaf, pike yada perde de aynı işi görecektir. Bu şekilde eşyaların birbirine çarparak kırılmasını engellemiş olursunuz.

En çok ihtiyacınız olanları ayırın

Taşındıktan sonra size hemen lazım olacak eşyalarınızı örneğin diş fırçası-macunu, birkaç takım giysi, nevresim takımı, bebek maması,biberon, bebek bezi, atıştırmalık birşeyler, çay düşkünüyseniz çaydanlık, makas-falçata gibi eşyaları ayrı bir koli veya bir valiz şeklinde hazırlayın. Koliye “ilk açılacak” şeklinde yazı yazın.

 

Fazlalıklardan kurtulun

Bir teoriye göre, dekorasyon malzemeleri haricinde son 1 sene içinde hiç kullanmadığınız eşya, aslında sizin ihtiyacınızın olmadığı bir eşyadır. Taşınmanız, giymediklerinizden, kullanmadığınız eşyalarınızdan ayrılmak için uygun bir zaman olabilir. Bu eşyaları belirlerseniz, yeni taşınacağınız yerde yerleşmeniz daha rahat olur hem de taşıyacağınız yük azalır.

 

Paketleme alanı oluşturun

Nispeten boş ve uygun alana sahip bir odayı paketleme alanı olarak kullanın ve paketlemesi bitip kapattığınız kutuları, bir kenara ayırın. Taşınma esnasında düzensizlik, genellikle bazı eşyaların kaybolmasına veya gereksiz bir paniğe yol açacaktır.

Ayrıntılar önemlidir

Nereden, nereye taşınıyorsunuz? Taşındığınız ve taşınacağınız yer kaçıncı katta, asansör var mı, binanın önüne taşıma aracı yanaşma ve park etme konusunda sıkıntı yaşanabilir mi? Bu tarz bilgileri firmalara önceden net bir şekilde sağlarsanız, hem alacağınız fiyat daha isabetli olur, hem de muhtemel sorunları, henüz ortaya çıkmadan çözme şansınız olur.

 

Nakliyat firmaları ile görüşün

Bir taşınma olayında tecrübeli ve iyi bir firma ile anlaşmanız, sizin omuzlarınızdan büyük bir yük alacaktır. Firmalar ile paketleme dahil bir anlaşma yaparsanız işiniz çok daha kolay olacaktır. Kaliteli bir firma size her adımda yardımcı olacak, eşyalarınızın düzgünce paketlenmesi, kolilenmesi, taşınması ve tekrar yerleştirilmesi açısından bir profesyonel dokunuş, süreci hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Unutmayın ki onların işi bu ve her gün taşınıyorlar 🙂

Önemli olan doğru firmayı ve uygun fiyatı bulmak. Bu sanıyoruz ki noktada size yardımcı olabiliriz.

 

https://teklifgelsin.com/a/evden-eve-nakliye-firmalari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir